امروز ۱ بهمن , ۱۳۹۶

Featured Posts

آخرین اصلاحات آمایش سرزمین استان کرمانشاه فاز اول (۱۳۹۶/۱۰/۰۱)

  به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : حوزه معاونت برنامه ریزی سازمان آخرین اصلاحات فاز ...

ادامه مطلب

فراخوان انتخاب اولویت های پژوهشی دستگاه های اجرایی استان سال ۱۳۹۶

  به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : دفتر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده ...

ادامه مطلب

انتشار هشتمین فصلنامه داخلی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : هشتمین فصلنامه داخلی سازمان منتشرشد . محتوی این ...

ادامه مطلب

برگزاری نشست خبری مهندس الیاسی بختیاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه.

  به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : نشست خبری رئیس ست محترم سازمان مدیریت و ...

ادامه مطلب

بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ درسیصد و نود و هشتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمانشاه

  به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : سیصد و نود و هشتمین (یازدهمین در سال ...

ادامه مطلب

برگزاری نشست خبری مهندس الیاسی بختیاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه : نشست خبری رئیس ست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه با موضوع تبیین و تشریح لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با حضور جمعی از اصحاب رسانه و معاونین سازمان صبح روز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ در محل سالن جلسات سازمان برگزار شد .

در این نشست مهندس الیاسی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین گفتند : لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ از خبرسازترین لوایح بودجه بوده است؛ شاید علت اصلی آن تصمیم دولت درباره سرنوشت یارانه های نقدی، قیمت بنزین و گازوئیل و عوارض خورج از کشور بوده ، طی ۲ هفته اخیر موج اظهارنظر در این باره آنقدر اوج گرفته که نکات مثبت لایحه بودجه نتوانسته خود را چندان نشان دهد.

مهندس طهمورث الیاسی بختیاری، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در ادامه نکات مختلفی در باره لایحه بودجه۹۷ گفتند که در زیر به آن اشاره شده است . /به نقل از ایرنا

مهمترین مزیت های بودجه ۹۷

الیاسی اصلاحات ساختاری لایحه بودجه ۹۷، بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، افزایش شفافیت و انضباط و حرکت به سمت تمرکز زدایی را مهمترین تفاوت های لایحه بودجه ۹۷ با سال های گذشته دانست و گفت: در گذشته لوایح بودجه مبتنی بر عملکرد دستگاه ها نبود و توزیع آن بر اساس پیش بینی درصدهای رشد مشخصی صورت می گرفت.

او در توضیح بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد اظهار داشت: ما بر اساس برنامه هایی که در چهارچوب شرح وظایف دستگاه های دولتی مشخص شده، بودجه آنها تخصیص می دهیم و بر انجام برنامه ها نظارت می کنیم.

تخصیص بودجه بر مبنای عملکرد

الیاسی گفت: در سال ۹۶ بودجه ۶ دستگاه استان کرمانشاه بر مبنای روش بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تخصیص یافته است اما از سال آینده تمام دستگاه‌های استانی بر مبنای این روش بودجه دریافت می کنند.

به گفته او “در این روش اهداف کمی سالانه برای فعالیت های عمرانی و جاری دستگاه های اجرایی بر مبنای اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه مشخص می شود؛ در واقع هر سه ماه یکبار عملکردهای دستگاه های مختلف دریافت و بودجه سه ماه بعدی بر اساس آن تخصیص می یابد.”

آنچنان که رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه بیان کرد: نظارت آسان، دیگر مزیت بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است و سازمان برنامه و بودجه نظارت می کند که دستگاه‌های مختلف چه اندازه در عملیاتی کردن برنامه ها موفق عمل می کنند و اختصاص بودجه بر اساس عمل به تعهدات صورت می گیرد.

او درباره هدفمند شدن اعتبارات هزینه ای مثال زد که در این روش مشخص می شود که یک دستگاه به ازای پاسخگویی به هر ارباب رجوع چقدر هزینه می‌کند و به اصطلاح قیمت تمام شده فعالیت دستگاه‌های اجرایی چقدر است که طبعا امکان مقایسه عملکرد یک دستگاه خاص در همه استان ها با یکدیگر میسر می شود.

الیاسی افزود: هم اکنون بودجه سال ۱۳۹۷ آموزش و پرورش استان کرمانشاه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که با توجه به وجود ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در استان سرانه هر دانش آموز چهار میلیون تومان خواهد بود در حالی که هزینه هر دانش آموز در بخش غیرانتفاعی و خصوصی بیشتر از نصف این مبلغ نیست؛ موصوعی که نشان دهنده اداره گران مملکت و دستگاه‌های دولتی است.

به اعتقاد او اثر مهم دیگر بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد جلوگیری از تداخل وظیفه هاست زیرا در گذشته در موارد بسیاری ممکن بود به یک دستگاه برای انجام برنامه هایی بودجه اختصاص یابد در حالی که پیگیری و اجرای آن برنامه‌ها وظیفه دستگاه دیگری بود.

“اگر مدیر دستگاهی به هر دلیل موفق به تحقق اهداف تعیین شده و جذب بودجه مورد نظر نشود، ارباب رجوع آن دستگاه بیش و پیش از همه متضرر می‌شوند. برای این موضوع چه فکری کرده اید؟”؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این موضوع گفت: این چوب ادب بودجه است و طبیعی است که دستگاهی که خدماتی ارائه نکرده نمی تواند درخواست اعتبار داشته باشد و قطعاً آن زمان می‌توان با مدیریت‌های ناکارآمد برخورد کرد.

بازشدن دست استان ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه همچنین موضوع تمرکز زدایی لایحه بودجه ۹۷ را هم پیش کشید و گفت: در گذشته حدود ۹۱ درصد از بودجه توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه ها تخصیص پیدا می کرد و تنها ۹ درصد به صورت استانی بود اما در بودجه ۹۷ حدود ۳۰ درصد بودجه کشور استانی شده و تخصیص دستگاه-برنامه و پروژه ها توسط سازمان های برنامه و بودجه استان ها صورت می گیرد.

تاکید بر اشتغالزایی

الیاسی بر این باور است که نکته اساسی و محوری بودجه ۹۷ توجه ویژه به تولید و اشتغال است؛ حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۲ درصد آنان دارای تحصیلات عالی هستند و طبعا باید برای این افراد فکری شود.

به گفته او برای اشتغال فراگیر در کشور حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که سهم استان کرمانشاه از این رقم ۸۹۵ میلیارد تومان خواهد بود؛ همچنین برای اشتغال روستایی یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی(حدود ۶ هزار میلیارد تومان) در نظر گرفته شده سهم کرمانشاه از آن بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان عنوان کرد: در مجموع بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل طرح اشتغال فراگیر، روستایی و حمایتی در سال ۹۷ برای اشتغالزایی در استان کرمانشاه اختصاص پیدا می کنند.

او درباره سهم استان کرمانشاه از میزان اشتغالزایی گفت: در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است که ۹۸۵ هزار شغل در کشور ایجاد شود که سهم کرمانشاه از این رقم حدود ۲۲ هزار شغل است.

حرکت به سمت حذف فقر مطلق

توجه ویژه به عدالت اقتصادی و تلاش برای حذف فقر مطلق دیگر هدف لایحه بودجه ۹۷ است که الیاسی آن را بیان و اظهار کرد: طبق آمارهای موجود حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر در کشور دچار فقر مطلق و نسبی هستند که تلاش بودجه ۹۷ کاهش این رقم و از بین بردن فقر مطلق است.

او گفت: سازمان هدفمندی یارانه ها به صندوق رفاه اجتماعی با مأموریت حذف فقر مطلق تبدیل می شود که بخشی از منابع حذف یارانه بگیرها در این زمینه مصرف خواهد شد.

این مسئول اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که در سال ۹۷ بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار خانوار در کشور مشمول دریافت کمک هزینه شوند که شناسایی این افراد با کمک بانک های اطلاعاتی صورت می گیرد.

دیگر مزیت ها؛ از حذف موازی کاری تا شفافیت

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در ادامه عنوان کرد: بخش آب، محیط زیست، راه و حمل و نقل عمومی و ریلی، توجه به مسکن و بافت های فرسوده و بهبود وضعیت بهداشت و سلامت جامعه از دیگر محورهای مورد توجه در لایحه بودجه سال ۹۷ است

امکان حذف موازی کاری و صرفه جویی در دستگاه های اجرایی، امکان نظارت بهتر به دلیل کمی بودن فعالیت ها و برقراری ارتباط نظام‌مند بین عملکردها در تخصیص بودجه، شفافیت و حسابداری تعهدی، ایجاد انگیزه در مدیران برای افزایش بهره وری و کاهش اعتبارات متفرقه از ۲۰ به ۱۱ درصد دیگر ویژگی های بودجه ۹۷ و مورد اشاره الیاسی است.

او افزود: در بودجه سال ۹۷ مکانیزمی پیش‌بینی شده است که اگر دستگاهی موفق به کاهش هزینه های جاری خود شود، می توانند از محل صرفه جویی در این هزینه ها به کارکنان خود پرداخت و پاداش داشته باشد.

** سهم کرمانشاه از بودجه ۹۷

تجهیز حداکثری منابع مالی ممکن برای طرح‌های عمرانی از محل های پیش بینی شده در بودجه موضوع دیگری است که الیاسی به آن اشاره و اضافه می کند: حدود ۷۱ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که ۶ هزار مورد آن ملی و ۶۵ هزار طرح هم استانی است؛ در استان کرمانشاه هزار و ۸۰۰ طرح نیمه تمام وجود دارد که ۶۰۰ مورد آن طرح های متوسط و بزرگ یا به اصطلاح اولویت دار هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه سهم این استان را از بودجه سال آینده ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که این رقم نسبت به امسال ۹٫۸ درصد رشد دارد.

الیاسی گفت: در لایحه بودجه ۹۷، ۶۹۰ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای(عمرانی) و هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان هم اعتبارات هزینه‌ای(جاری) است.

“با توجه به تغییرات لایحه بودجه ۹۷ نسبت به لوایح گذشته انتظار دارید که در پایان سال آینده چه اتفاقاتی در استان کرمانشاه رخ دهد”؛ الیاسی در پاسخ به این سوال گفت: بی شک شفافیت و پاسخگویی بیشتر می شود و بهره وری، کارایی و اثربخشی دستگاه های اجرایی افزایش پیدا خواهد کرد.

بعد از تشریح لایحه بودجه ۹۷ مهندس الیاسی در خصوص اعتبارات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز مطالبی عنوان نمودند و گفتند : از محل سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال جاری و طی دو مرحله تاکنون مبلغ ۱۷۲۴ میلیارد ریال به استان اختصاص یافته است.

الیاسی بختیاری حضور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به استان را یک نقطه عطف و ایجاد وفاق برای سرعت بخشی به حل مشکلات استان عنوان کرد و گفت : در زمان حضور معظم له یک وحدت بسیار ارزشمندی در سطح ملی شکل گرفت و زمینه های لازم برای بکارگیری همه تلاش ها در جهت آبادانی و توسعه استان بوجود آمد.

وی در ادامه با اشاره به عمق و گستردگی زلزله رخ داده در استان کرمانشاه خاطر نشان ساخت :

عمق فاجعه در استان کرمانشاه زیاد است، اما پس از وقوع زلزله یک کار نادر و کم نظیر در خصوص امداد و نجات حادثه دیدگان صورت گرفت که همه این اقدامات بواسطه پیام همان ساعات اولیه وقوع زلزله از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود که منجر شد همگان نهایت تلاش و اهتمام خود را باری حل مشکلات زلزله زدگان بکار گیرند.

C:\Users\MPOKSH\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_8801.jpg

وی با بیان اینکه حضور معظم له در استان یک امیدی برای دست اندرکاران و همه مردم منظقه ایجاد کرد گفت : پس از حضور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به استان (پس از وقوع حادثه) ۱۲۰۰ میلیارد ریال به سرجمع اعتبارات سفر معظم له به استان اختصاص یافت .

الیاسی تاکید کرد: این اعتبارات با تلاش همه مدیران باید به سرعت جذب شود و همه در این راستا نهایت اهتمام خود را بکار گیرند .

ریس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصریح کرد: بنا به دستور و تاکید جناب آقای بازوند استاندار محترم دستگاه ها تا یک ماه فرصت دارند که اجرای پروژه های مشخص شده از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را به مناقصه بگذارند و این موضوع باید به سرعت انجام شود و همچنین بیان داشت : از محل اعتبار ابلاغ شده اخیر مبلغ ۳۴۰ میلیارد ریال کمک های فنی و اعتباری برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته که برای جذب سریع آن بزودی در اولین جلسه شورای اشتغال استان مورد بررسی قرار خواد گرفت.

همچنین دستگاه های اجرایی موظف گردید نسبت به تعیین تکلیف و رفع هم پوشانی پروژه های ابلاغی از سوی دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با پروژه های خیرین اقدام لازم به عمل آورند و اکثر این پروژه ها و در راستای کمک به مردم آسی دیده زلزله استان کرمانشاه در حوزه های بهداشت روستایی و شهری و پایگاه های مقاومت و تجهیز مدارس، مساجد و مجمع های فرهنگی و مذهبی و آب و فاضلابی و … می باشد.

C:\Users\MPOKSH\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_8810.jpg

در ادامه این جلسه معاونین سازمان نیز مطالبی در خصوص حوزه های کاری خود بیان کردند و همچنین سوالاتی در خصوص موضوع جلسه و موضوعات مرتبط با سازمان از طریق خبرنگاران حاضر مطرح شد که توسط رئیس و معاونین سازمان پاسخ خودرا دریافت نمودند .